Były sekretarz Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w prowincji Gansu został wydalony z partii i usunięty ze stanowiska – podała w piątek partyjna komisja dyscyplinarna. Dochodzenie wykazało, że przyjmował łapówki i angażował się w „zabobonne działania”.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Centralna Komisja Inspekcji Dyscypliny napisała, że Wang Sanyun, który został szefem partii w Gansu w 2011 roku, odznaczał się „pasywnością” we wprowadzaniu „strategicznych decyzji partii”.

Urzędnik przyjmował łapówki w zamian za awanse, uczęszczał do „prywatnych klubów” i przez długi czas angażował się w „zabobonne działania” - podała, nie wyjaśniając, o jakie działania chodzi.

Sprawa Wanga została przekazana wymiarowi sprawiedliwości – zaznaczono w oświadczeniu.

W kwietniu br. 64-letni Wang został przeniesiony z funkcji sekretarza partii w Gansu na podrzędne stanowisko w jednej ze specjalnych komisji chińskiego parlamentu. W czerwcu został zatrzymany i poddany dochodzeniu.

Szeroko zakrojona kampania antykorupcyjna lansowana przez prezydenta Xi Jinpinga od 2013 roku doprowadziła już do ukarania ponad miliona urzędników w całym kraju. Nie ma miesiąca, by komisja dyscyplinarna nie informowała o kolejnym dygnitarzu podejrzanym o „poważne naruszenia dyscypliny”, jak zwykle eufemistycznie nazywa się korupcję.

Wcześniej we wrześniu dochodzenie wszczęto m.in. przeciwko merowi miasta Zhuhai w prowincji Guangdong na południu Chin. W sierpniu o „poważne naruszenia dyscypliny” oskarżono emerytowanego szefa chińskiej agencji informacyjnej CNS Liu Beixiana, a jeden z byłych wysokich inspektorów komisji dyscyplinarnej Zhang Huawei został wydalony z partii za łapówkarstwo. W lipcu pod lupę organów dyscyplinarnych trafił natomiast były szef partii w Chongqingu, Sun Zhengcai, o którym przedtem mówiło się, że ma szanse na najwyższe stołki w kraju.

Szef komisji dyscyplinarnej Wang Qishan zasugerował w czwartek w rozmowie z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem, że Pekin nie zamierza kończyć ani luzować prowadzonej przez siebie kampanii antykorupcyjnej. "Raz rozpoczęte wszechstronne surowe zarządzanie partią jest zawsze w drodze” - powiedział Wang, cytowany na stronie komisji.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)