Ponad 5,4 tys. chińskich urzędników ukarano w sierpniu w związku z kampanią promującą oszczędność i umiar wśród partyjnych kadr – poinformowała w poniedziałek komisja dyscyplinarna rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Ukarani urzędnicy zamieszani byli w prawie 4 tys. naruszeń. Najczęstszymi przewinieniami były przyznawanie premii bez autoryzacji, wręczanie i przyjmowanie upominków oraz nadużycia dotyczące publicznych pojazdów.

W pierwszych ośmiu miesiącach br. w związku z kampanią oszczędnościową w partii ukarano łącznie ponad 40 tys. urzędników – przekazała agencja Xinhua.

Ograniczenie ekstrawagancji i rozrzutności urzędników to element szerszej kampanii antykorupcyjnej prowadzonej przez administrację Xi Jinpinga od czasu, gdy objął on stery KPCh. W grudniu 2012 roku partia ogłosiła tzw. „osiem reguł”, jakimi powinni kierować się chińscy urzędnicy. Zakazują one m.in. wystawnych bankietów i innych zbytków, ograniczają zagraniczne podróże służbowe i zalecają zwięzłość podczas oficjalnych spotkań. Wszystko po to, by urzędnicy znaleźli się „bliżej mas”.

Kampania oszczędnościowa uderzyła rykoszetem w wiele gałęzi chińskiej gospodarki. Na przestrzeni pięciu ostatnich lat wiązano z nią m.in. spadek sprzedaży biletów lotniczych pierwszej klasy, bankructwa ekskluzywnych restauracji czy spadek cen drogich trunków i innych towarów luksusowych.

18 października w Pekinie rozpocznie się XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin, uważany za najważniejsze wydarzenie polityczne w ChRL od pięciu lat. Na zjeździe ogłoszone zostaną decyzje w sprawie zmian w najwyższych władzach państwa. Do statutu KPCh wpisane zostaną idee polityczne Xi, w tym prawdopodobnie sformułowana przez niego jako jedna z „czterech wszechstronności” zasada surowego zarządzania partią.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)