statystyki

Wybory lokalne w Rosji: Sukces władz i opozycji

autor: Michał Potocki12.09.2017, 07:33; Aktualizacja: 12.09.2017, 08:00
W rejonie ostankińskim, gdzie głosował Putin, Jedna Rosja nie zdobyła ani jednego mandatu

W rejonie ostankińskim, gdzie głosował Putin, Jedna Rosja nie zdobyła ani jednego mandatuźródło: ShutterStock

W tym roku głosowanie było prowadzone nad wyraz uczciwie, cuda nad urnami zdarzały się rzadko.

Niedzielne wybory lokalne w Rosji przyniosły jedne z ciekawszych rezultatów ostatnich lat. W Moskwie dobrym wynikiem chwalą się zarówno władze, jak i – po raz pierwszy od dawna – liberalna opozycja. Głosowanie przyciągnęło niewielu wyborców. W rosyjskiej stolicy do urn poszło zaledwie 15 proc. uprawnionych.

O „niewiarygodnym sukcesie” mówił na antenie Echa Moskwy szef sztabu Zjednoczonych Demokratów (OD) Maksim Kac. Według wstępnych informacji demokraci zwyciężyli w 14 spośród 125 dzielnic Moskwy, a radnych udało się im wprowadzić do 62 dzielnicowych zgromadzeń. W trzech – w Chamownikach oraz rejonach gagarińskim i ostankińskim – kremlowska Jedna Rosja nie zdobyła ani jednego mandatu. A w tym ostatnim rejonie głosował tymczasem sam prezydent Władimir Putin.

O sukcesie mówią też rządzący, bo Jednej Rosji po raz pierwszy udało się wziąć ponad trzy czwarte mandatów w dzielnicowych zgromadzeniach Moskwy (76–77 proc.). – Ludzie ufają prezydentowi Putinowi – podsumował jego rzecznik Dmitrij Pieskow. Drugą siłą będzie jednak liberalne Jabłoko, koordynujące kampanię z sojusznikami w ramach Zjednoczonych Demokratów, które otrzymało 176–177, czyli 12 proc. mandatów. Dotychczas partia miała jedynie 25 radnych. Przedstawiciele koncesjonowanej opozycji znaleźli się daleko w tyle: komuniści obsadzą 3 proc., a Sprawiedliwa Rosja i nacjonaliści Władimira Żyrinowskiego – po mniej niż 1 proc. miejsc.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie