Nowe prawo dotyczące przyznawania obywatelstwa osobom z Ukrainy, skrytykowane wcześniej przez ukraińskie MSZ, wchodzi w piątek w życie w Rosji. W ramach procedury nie będzie konieczne przedstawienie zaświadczenia o ustaniu obywatelstwa ukraińskiego.

Strona rosyjska zmiany te określa jako uproszczony tryb przyznawania obywatelstwa tym obywatelom sąsiedniego kraju, którzy zostali uznani za tzw. nosicieli języka rosyjskiego. Parlamentarzyści, którzy byli zwolennikami zmian zapewniali, że ich celem jest ułatwienie tym osobom, chcącym żyć w Rosji, uzyskania obywatelstwa.

MSW Rosji podawało w tym roku, iż około 600 tysięcy Ukraińców ubiega się o obywatelstwo rosyjskie. Liczbę obywateli Ukrainy, którzy mają w Rosji zezwolenie na czasowy pobyt resort szacował na 476 tysięcy.

Zgodnie z nowymi przepisami teraz Ukraińcy uznani za nosicieli języka rosyjskiego, zwracający się o obywatelstwo Rosji, nie będą musieli przedstawiać potwierdzenia, iż przestali być obywatelami sąsiedniego kraju. Wystarczające będzie poświadczone przez notariusza w Rosji oświadczenie, że dana osoba rezygnuje z paszportu Ukrainy. Analogiczne oświadczenie powinno być przesłane na Ukrainę.

MSZ Ukrainy pod koniec lipca określiło te przepisy jako lekceważenie prawa międzynarodowego i suwerenności innych państw. MSZ przypomniało, że jedynym dokumentem świadczącym o ustaniu obywatelstwa Ukrainy (rezygnacji z niego lub jego utracenia) jest odpowiedni dekret prezydenta tego kraju.

Według danych MSW Rosji z marca br. w 2016 roku paszporty rosyjskie otrzymało ponad 100 tysięcy Ukraińców, podczas gdy w 2015 roku było to ponad 67 tysięcy.

W 2014 roku rosyjskie służby migracyjne informowały o 500 tysiącach uchodźców ze wschodniej Ukrainy, którzy w okresie od czerwca do września wjechali na terytorium Rosji. Konflikt zbrojny w Donbasie, w którym Rosja poparła separatystów we wschodnich obwodach Ukrainy, trwa od wiosny 2014 roku.

W piątek wchodzą również w życie inne poprawki do ustawy o obywatelstwie przyjęte przez rosyjski parlament w lipcu br. Na mocy jednej z nich możliwe staje się odebranie obywatelstwa Rosji nadanego cudzoziemcowi, jeśli osoba ta dopuściła się przestępstwa o charakterze terrorystycznym czy ekstremistycznym.

Poprawkę tę przyjęto po zamachu terrorystycznym w metrze w Petersburgu w kwietniu br., którego sprawca według ustaleń śledztwa pochodził z Kirgistanu i uzyskał obywatelstwo Rosji.

Ponadto od 1 września osoby pełnoletnie przyjmujące obywatelstwo rosyjskie będą składać przysięgę. Będą zobowiązywały się do przestrzegania konstytucji Rosji i jej ustawodawstwa, praw i swobód obywatelskich, wierności Rosji i poszanowania jej kultury, historii i tradycji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)