statystyki

Ani ptasia grypa ani Rosja nie zatrzymają rekordowego eksportu naszej żywności

autor: Janusz K. Kowalski22.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 22.08.2017, 08:31
W tym roku wzrost wartości polskiego eksportu związany jest również z rosnącymi cenami żywności na świecie – na przykład ceny masła są ponaddwukrotnie wyższe niż przed rokiem. W przemyśle spożywczym pracuje ok. 400 tys. osób.

W tym roku wzrost wartości polskiego eksportu związany jest również z rosnącymi cenami żywności na świecie – na przykład ceny masła są ponaddwukrotnie wyższe niż przed rokiem. W przemyśle spożywczym pracuje ok. 400 tys. osób.źródło: ShutterStock

W I półroczu tego roku eksport produktów rolno-spożywczych osiągnął wartość 12,8 mld euro. To o 9,6 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju.

Jeśli ta dynamika utrzyma się w II półroczu, sprzedaż naszej żywności na rynkach zagranicznych może przekroczyć 26 mld euro. Nigdy wcześniej nie była tak duża. Eksport rośnie mimo rosyjskiej blokady na import z Polski wielu ważnych produktów rolno-spożywczych – m.in. mięsa, wyrobów mleczarskich oraz owoców i warzyw. Nie hamują go również zakazy na import drobiu wprowadzone przez niektóre kraje pozaunijne – m.in. przez Chiny, Japonię, RPA i Tajwan w związku z pojawieniem się u nas ognisk ptasiej grypy w końcu ubiegłego roku i na początku tego roku.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie