Ponad 430 żołnierzy i wojskowych strażaków niesie pomoc w rejonach dotkniętych skutkami nawałnic; w terenie są także 222 jednostki sprzętu - poinformowało MON. Wojskowi m.in. oczyszczają drogi i dostarczają wodę pitną.

W przesłanym PAP w poniedziałek komunikacie MON napisano, że "wydzielone siły i środki Sił Zbrojnych RP w ramach wsparcia administracji publicznej" przy pomocy specjalistycznego sprzętu oczyszczają na terenach poszkodowanych przez nawałnice m.in. rzeki Brdę i Zbrzycę oraz kanał Brdy. Według resortu, pomagają też w zaopatrywaniu w energię elektryczną gospodarstw. Udrożniono i poszerzono też drogę krajową 22 na trasie Rytel – Chojnice.

Ponadto - podało MON - żołnierze i wojskowi strażacy oczyszczali drogi w Wąwelnie (gm. Sośno) i na trasie Gostycyn-Wielka Klonia; usunęli też zator na rzece Kamionce w okolicy miejscowości Wielka Klonia.

Resort obrony podał, że wojsko w Szubinie zajęło się oczyszczaniem wiatrołomów, a w Smolnikach - dostarczaniem wody pitnej dla ludności cywilnej. Kontynuowano też prace polegające na zabezpieczeniu w energię elektryczną lokalnych gospodarstw oraz odgruzowywaniu budynku gospodarczego.

MON zaznaczyło, że w odwodzie pozostają żołnierze Żandarmerii Wojskowej i specjalistyczne pojazdy.

Jak podkreślono w komunikacie, przygotowano też listę uczestników turnusu wypoczynkowego, który Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało dla 50 dzieci z gminy Czersk (sołectwo Rytel) w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym w Zakopanem. We wrześniu zostanie zorganizowany także turnus wypoczynkowy dla 30 seniorów w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym w Juracie.

MON podkreśliło, że "Wojsko Polskie jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami".

"Przedstawiciele armii biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy. Minister Obrony Narodowej niezwłocznie podejmuje ewentualne decyzje o udzieleniu pomocy przez wojsko na wnioski i zapotrzebowania, które płyną po nawałnicy" - zaznaczył resort obrony.

W pierwszej połowie sierpnia - szczególnie w nocy z 11 na 12 sierpnia - nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek; poszkodowanych zostało 54 osób, w tym 15 strażaków. Usuwając skutki nawałnic, strażacy interweniowali już blisko 23 tys. razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzonych zostało ponad 4 tys. budynków, z czego ponad 3 tys. to budynki mieszkalne.