statystyki

Hiszpański rząd nie nadąża za gospodarką

autor: Bartłomiej Niedziński10.08.2017, 07:55; Aktualizacja: 10.08.2017, 08:41
W tym roku parlament hiszpański przyjął zaledwie cztery ustawy, co pokazuje, jak małą realną władzę ma obecnie premier Rajoy.

W tym roku parlament hiszpański przyjął zaledwie cztery ustawy, co pokazuje, jak małą realną władzę ma obecnie premier Rajoy.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jock Fistick

Brak większości parlamentarnej utrudnia premierowi wykorzystanie dobrej koniunktury do przeprowadzania reform.

Hiszpańska gospodarka rozwija się tak szybko, że praktycznie w każdym miesiącu przychodzą z niej jakieś optymistyczne dane. Ale okres dobrej koniunktury może zostać niewykorzystany, bo mniejszościowy rząd Mariano Rajoya niemal niczego nie jest w stanie przeforsować w parlamencie.

Najnowszą optymistyczną informacją jest to, że hiszpańska gospodarka najprawdopodobniej odrobiła w całości straty spowodowane kryzysem. Według wstępnych danych, w II kwartale tego roku PKB – z uwzględnieniem inflacji i czynników sezonowych – po raz pierwszy był wyższy od tego z II kwartału 2008 r., czyli ostatniego przed początkiem globalnego kryzysu. Minister gospodarki Luis de Guindos oświadczył niedawno, że tegoroczny wzrost PKB zapewne będzie wyższy niż 3,2 proc. uzyskane w latach 2015 i 2016. Choć bezrobocie nadal jest duże (17,2 proc.), to wciąż spada i w II kwartale liczba osób pracujących była najwyższa od siedmiu lat, zaś ożywienie gospodarcze spowodowało, iż Hiszpanie, którzy wyjechali szukać pracy za granicą, zaczynają wracać, dzięki czemu w zeszłym roku liczba ludności kraju znów wzrosła.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie