Odpowiedzi na pytania referendalne ws. zmiany konstytucji byłyby podstawą do dalszych prac; to nie jest proces do zakończenia w ciągu kilku miesięcy, to jest poważna sprawa i chcemy do tej dyskusji bardzo merytorycznie podejść - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Mucha był pytany we wtorek w Radiu Plus o inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy ws. referendum dotyczącego zmian w konstytucji. Prezydent powiedział w święto Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Zastępca szefa gabinetu prezydenta, podkreślił, że Duda chce w sprawie konstytucji "poważnej debaty, poważnej rozmowy z Polakami".

Mucha zapytany, czy nie powinien się pojawić jakiś zarys zmienionej konstytucji, nad którym odbyłaby się debata, odpowiedział: "Prezydent nie chciał tego rodzaju sytuacji, że otwierając dyskusję, od razu ją zamyka, przedstawiając gotowy zestawy pytań".

Referendum, które zapowiedział prezydent, miałoby - jak wyjaśnił Mucha - określać kierunki zmian. "Polacy mieliby określić, jakiego rodzaju zmiana następuję, na podstawie pytań, które byłyby wyrażone w treści pytań referendalnych" - dodał.

"Natomiast my byśmy chcieli do tego procesu sformułowania ostatecznie tych pytań, przystąpić już po pewnej debacie" - podkreślił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta. Zaznaczył, że prezydentowi zależy na dyskusji m.in. z udziałem stronnictw politycznych i organizacji samorządowych. Mucha zapewnił, że wszystkie ugrupowania i konstytucjonaliści są zaproszeni do debaty.

Jak podkreślił odpowiedzi na pytania byłyby podstawą do dalszych prac. "My nie rozumujemy w kategoriach, że to jest proces do zakończenia w ciągu kilku miesięcy - to jest poważna sprawa i chcemy do tej dyskusji bardzo merytorycznie podejść" - przekonywał minister.

Mucha ocenił też, że pierwsze reakcje opinii publicznej na propozycje Dudy są pozytywne. "Większości Polaków chce zmiany w konstytucji" - wskazał.

Minister podkreślił, że inicjatywa prezydenta ws. zakresu zmiany konstytucji jest możliwa. "Ja sobie nie wyobrażam, że jeżeli Polacy wypowiedzą się w referendum w sposób określony i chcą zmiany konstytucji, że okazuje się, że nie ma większości dla poparcia tej zmiany" - stwierdził Mucha.