Prezydent Andrzej Duda wręczy w sobotę nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia generała brygadiera zostanie awansowany komendant główny tej formacji nadbryg. Leszek Suski, a do stopnia nadbrygadiera - m.in. dyrektor RCB Marek Kubiak.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Wręczenie nominacji przez Prezydenta RP odbędzie się 6 maja br. podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie" - poinformowało w piątek BBN. Zgodnie z ustawą PSP stopień nadbrygadiera i generała brygadiera nadaje prezydent na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

W czwartek obchodzony był Dzień Strażaka. W sobotę prezydent weźmie udział w centralnych obchodach, połączonych z jubileuszem 25-lecia powołania PSP oraz promocją oficerską.

Komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski zostanie awansowany do stopnia generała brygadiera. To najwyższy stopień służbowy w PSP, odpowiadający "dwugwiazdkowemu" generałowi w wojsku i innych formacjach mundurowych.

Do stopnia nadbrygadiera, czyli na pierwszy stopień generalski w PSP, zostanie awansowanych pięciu oficerów, którzy do tej pory mają stopień starszego brygadiera. Wśród nich będzie dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i były komendant główny PSP Marek Kubiak.

Taki sam awans otrzyma jeden z dwóch zastępców komendanta głównego PSP Marek Jasiński, dwaj komendanci wojewódzcy PSP - Janusz Halak z Kujawsko-Pomorskiego i Stanisław Nowak z Małopolski, a także rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Paweł Kępka.

Suski, który w grudniu skończy 60 lat, komendantem głównym PSP jest od grudnia 2015 r. Awans na stopień nadbrygadiera odebrał w maju 2016 r. W KG PSP służył od 1997 r., w latach 2002-05 był oddelegowany do MSWiA, a w latach 2005-07 pełnił funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Potem przeszedł na emeryturę. W tym czasie był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego.

W styczniu media podawały, że Suski nie ma poświadczenia do dostępu do informacji niejawnych, więc w tym zakresie zadania wykonują jego zastępcy. Szef BBN Paweł Soloch powiedział jednak PAP, że komendant ma już potrzebne dopuszczenia.

53-letni Kubiak dyrektorem RCB został również w grudniu 2015 r. Był komendantem głównym PSP od kwietnia 2007 r. do stycznia 2008 r. W latach 2006-07 był komendantem wojewódzkim w Wielkopolsce, na tym stanowisku kierował m.in. gaszeniem pożaru Elektrowni Pątnów w Koninie. Po odejściu ze służby był radnym powiatowym z listy PiS w Turku.

Również Jasiński ma 53 lata i obecne stanowisko - zastępcy komendanta głównego PSP - objął w grudniu 2015 r. W KG PSP służy od 2007 r., najpierw jako dyrektor biura, potem doradca komendanta głównego, bywał także dowódcą grupy operacyjnej komendanta głównego PSP podczas działań ratowniczych. Od kwietnia 2005 r. do lutego 2007 r. był komendantem powiatowym PSP w Legionowie.

Halak, który ma 48 lat, strażakami w Kujawsko-Pomorskiem dowodzi od marca 2016 r. Wcześniej służył m.in. jako dowódca sekcji, starszy specjalista, dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Inowrocławiu, główny specjalista w KG PSP i naczelnik Wydziału Kadr komendy wojewódzkiej w Toruniu.

Nowak szefem małopolskich strażaków został w styczniu 2016 r. Wcześniej przez prawie 10 lat był zastępcą komendanta miejskiego w Krakowie. W latach 2001-06 służył w krakowskiej komendzie wojewódzkiej jako starszy specjalista i oficer operacyjny województwa.

Kępka rektorem-komendantem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej został we wrześniu 2016 r., wcześniej pełnił funkcję prorektora ds. naukowo-dydaktycznych i studenckich. Jest profesorem SGSP, z którą związany jest przez całą karierę zawodową. Rozprawę habilitacyjną w 2016 r. poświęcił projektowaniu systemów bezpieczeństwa, doktorat z 2007 r. - modelowi współdziałania służb ratowniczych i wojska na wypadek użycia broni biologicznej w Polsce. Kierował zakładem zarządzania kryzysowego oraz katedrami badań bezpieczeństwa i inżynierii bezpieczeństwa, był prodziekanem wydziału inżynierii bezpieczeństwa cywilnego. Jest ekspertem NATO, wykładowcą zarządzania kryzysowego i projektowania systemów bezpieczeństwa, systemów informacji przestrzennych oraz metod ilościowych i jakościowych analizy ryzyka. W latach 2009-10 pracował też w RCB.

W PSP służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej - kilkaset tysięcy. (PAP)