Podczas ekshumacji bp. Tadeusza Płoskiego - jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej - obecni byli m.in. przedstawiciele rodziny - poinformował w czwartkowym komunikacie rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Zbigniew Kępa.

"Dziś rano, w krypcie katedry polowej odbyła się ekshumacja biskupa Tadeusza Płoskiego, Biskupa Polowego Wojska Polskiego w latach 2004-2010. Trumna z ciałem bp. Płoskiego została wyjęta z sarkofagu i w asyście żołnierzy Żandarmerii Wojskowej przewieziona do jednego z zakładów medycyny sądowej" - głosi komunikat.

Jak poinformował ordynariat, "podczas ekshumacji obecni byli przedstawiciele rodziny, prokurator oraz ks. płk Zbigniew Kępa – rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego".

Ordynariat Polowy informuje, że "po zakończeniu badań trumna zostanie ponownie złożona w krypcie katedry polowej. Grób biskupa znajduje się w Kaplicy Lotników.

"Ordynariat Polowy zachęca do modlitwy w intencji śp. biskupa Tadeusza Płoskiego" - napisano w komunikacie.

O ekshumacji bp. Płoskiego informowała wcześniej Prokuratura Krajowa, która na początku kwietnia ubiegłego roku przejęła śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik, ciało zostało przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie.

W czerwcu ub. roku prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy smoleńskiej(wcześniej, w latach 2011-2012 przeprowadzono 9 ekshumacji, decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej). Dotychczas ekshumowano ciała 21 ofiar katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Zginęło wówczas 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

10 kwietnia 2010 r. bp Płoski miał wygłosić kazanie podczas uroczystości w Katyniu. Po katastrofie cytowano jeden z jego fragmentów: "Prawda potrafi być wielkim ciężarem, źródłem spokoju, punktem oparcia, powodem rozterek".

Biskup Tadeusz Płoski - generał dywizji Wojska Polskiego, doktor habilitowany nauk prawnych - był związany z duszpasterstwem wojskowym od 1992 r. Pełnił funkcje m.in. dziekana Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW (potem MSWiA)i Biura Ochrony Rządu. Był też profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. (PAP)