Strona amerykańska jest zainteresowana współpracą z Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO w Krakowie - powiedział PAP przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS). Poinformował o tym komisję szef SKW Piotr Bączek - relacjonował przewodniczący.

Bączek uczestniczył w czwartek w posiedzeniu komisji poświęconym wojnie hybrydowej i przygotowaniu Polski do obrony w takiej sytuacji. Na zamkniętym posiedzeniu komisja wysłuchała informacji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotra Bączka, nowo powołanego wiceszefa Służby Wywiadu Wojskowego płk. Eugeniusza Szczęśniaka oraz zastępcy szefa Agencji Wywiadu Dominika Dudy - podał Opioła.

Opioła podał, że komisja rozmawiała też o Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO w Krakowie. "Minister Bączek przedstawił kompleksową informację o Centrum, o procesie jego certyfikacji przy NATO i ustaleń między Polską a Słowacją w tej sprawie" - powiedział Opioła. Dodał, że szef SKW zapewnił, iż centrum rozwija się, przechodzi certyfikację, a informacje odmienne to "dezinformacja, która ma wprowadzić odbiorców w błąd".

Zaznaczył, że udziałem w powstającym Centrum, powołanym we współpracy między Słowacją i Polską zainteresowane są inne kraje NATO. "Szef SKW poinformował nas, że strona amerykańska jest zainteresowana współpracą z Centrum Eksperckim - powiedział PAP Opioła.

W opublikowanej na stronie internetowej SKW informacji z końca marca zaznaczono, że szef Wywiadu Wojskowego Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej gen. dyw. Jan Balciar i szef SKW "z zadowoleniem przyjmują decyzję o pozytywnej akredytacji Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Krakowie".

"Uznajemy tym samym, że pierwszy etap organizacyjny CEK NATO został zakończony. Rozpoczyna się kolejny, czas prac merytorycznych w zakresie wspierania rozwoju, promocji i implementacji nowych doktryn kontrwywiadowczych, służących przekształcaniu i wzmacnianiu możliwości i interoperacyjności NATO w szczególności poprzez szkolenie i wymianę doświadczeń między partnerami" - zapisali w komunikacie.

Szefowie zdementowali informacje dotyczące rzekomej rezygnacji strony słowackiej z udziału w projekcie. "Proponując zaniechanie tego rodzaju działalności, uznajemy je za oczywistą dezinformację, które stwarzają dogodny pretekst do atakowania inicjatywy CEK NATO" - zaznaczyli w komunikacie.

Opioła pytany przez PAP w czwartek o główny temat - wojnę hybrydową i przygotowanie Polski do obrony w takiej sytuacji - powiedział, że informacje dotyczyły działań militarnych tego typu na Ukrainie, w Syrii i Iraku szczególnie w świetle działań Federacji Rosyjskiej.

Komisja zajmie się ponownie tymi problemami, gdy informację przedstawi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - zaznaczył Opioła w rozmowie z PAP.

Aleksander Główczewski (PAP)