Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel ostrzegł w przeddzień spotkania ministrów spraw zagranicznych państw grupy G20 w Bonn przed działaniem w pojedynkę. Jego zdaniem ani terroryzmu, ani tym bardziej problemów migracyjnych nie da się rozwiązać na szczeblu narodowym.

"Działając w pojedynkę, żadne państwo na świecie nie zdoła rozwiązać międzynarodowych problemów naszej epoki" - oświadczył Gabriel. "Odpowiedzią na terroryzm, brak wody, na ucieczki i wypędzenia, a także kryzysy humanitarne nie może być izolacja. Zmian klimatu nie powstrzyma się stawiając płot z drutu kolczastego" - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji w oświadczeniu opublikowanym w środę na stronie internetowej MSZ w Berlinie.

Spotkanie w Bonn jest sygnałem "przeciwko izolacji i nacjonalizmom, a za międzynarodowym dialogiem i kooperacją" - czytamy w komunikacie.

Gabriel jest gospodarzem rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych G20. Niemcy sprawują w tym roku przewodnictwo w tym nieformalnym klubie zrzeszającym 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Do Bonn przyjedzie nowy sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna. Przy okazji szczytu Tillerson spotka się po raz pierwszy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Gabriel zaznaczył, że jednym z głównych tematów spotkania w Bonn będzie zapobieganie kryzysom w "świecie, którego cechą jest brak ładu". "Potrzebna jest prewencja - dyplomacja musi patrzeć naprzód - a nie opanowywanie kryzysów" - powiedział niemiecki minister.

Wśród innych ważnych problemów wymienił współpracę z Afryką. Kraje G20 chcą zastanowić się nad tym, w jaki sposób można skuteczniej zwalczać biedę na kontynencie afrykańskim, wzmacniać instytucje państwowe i lepiej wykorzystywać potencjał państw afrykańskich. Afryka jest jednym z regionów na świecie, z których do Europy przybywają imigranci. Pomagając krajom afrykańskim, szczególnie państwa europejskie chcą ograniczyć napływ uchodźców.

Do dawnej stolicy Niemiec przyjedzie 17 szefów dyplomacji. Jedynie Indie i Australia będą reprezentowane przez wiceministrów. Unię Europejską będzie reprezentowała szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)