Prawie 1000 osób zostało poszkodowanych, a 21 zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym, czyli od początku września zeszłego roku - poinformowano w środę w MSWiA podczas gali finałowej konkursu "Czad i ogień – obudź czujność!".

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręczył nagrody laureatom konkursu na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla, pod hasłem "Czad i ogień – obudź czujność!". Uczestnicy przesłali ponad 240 prac konkursowych, spośród których jury wybrało siedem najlepszych spotów. Pierwsze miejsce zajęli gimnazjaliści z zespołu szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. Placówka otrzymała nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

"Kiedy ogłaszaliśmy konkurs, postawiliśmy przed sobą zadanie upowszechnienia wiedzy na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i pożarami" - powiedział Błaszczak. "Serdecznie gratuluję wam pomysłowości i błyskotliwości" - zwrócił się do młodych zwycięzców.

Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Ponad 40 proc. Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Co czwarty błędnie myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników. "Te badania pokazały nam, że wiedza na temat tych zagrożeń jest zbyt mała" - powiedział minister.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski poinformował, że w tym sezonie grzewczym, czyli od początku września 2016 r. czadem śmiertelnie zatruło się 21 osób, a prawie 1000 trafiło do szpitali. "W związku z tlenkiem węgla strażacy interweniowali już prawie 1900 razy" - powiedział komendant.

Jak przypomniał Suski, czad, czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

W ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych.(PAP)