Zaprezentowany w czwartek w Warszawie "CEE FinTech Report" przygotowany przez Deloitte wycenia wartość polskiego rynku FinTech na prawie 860 mln euro. Rynek technologii wspierających usługi finansowe w Europie Srodkowo-Wschodniej jest wart ok. 2,2 mld euro.

W skali Europy sektor FinTech najszybciej rozwija się w Wielkiej Brytanii. Według zawartych w raporcie danych firmy Innovative Finance, spółki FinTech z tego kraju zanotowały w 2015 r. przychody w wysokości około 26 mld euro. "W Europie Środkowo-Wschodniej generują one rocznie 2,2 mld przychodów, czyli dwunastokrotnie mniej. Z tego niespełna 40 proc. przypada na rynek polski" - podkreśliła Agnieszka Śpionek, starszy konsultant w Dziale Konsultingu Deloitte.

Globalny rynek inwestycji w FinTech szacowany jest na ponad 19 mld dolarów USA, czyli ponad 15 mld euro. Deloitte prognozuje, że do 2020 r. tempo wzrostu inwestycji w tej branży będzie wynosiło 55 proc. rocznie. Firma konsultingowa Celent obliczyła, że w ubiegłym roku europejskie banki wydały 5 mld euro na technologie informatyczne.

"O potencjale rozwoju branży w Europie Środkowo-Wschodniej stanowi duża mobilność mieszkańców regionu. 75 proc. z nich ma dostęp do Internetu, a 55 proc. - smartfona. Ułatwia to szybkie dostosowanie klientów do innowacji." - powiedział Daniel Martyniuk, dyrektor w Deloitte Digital.

"Widzimy korelację pomiędzy wielkością sektora finansowego, a rozwojem rynku FinTech, dla którego sektor finansowy stanowi trzon popytu. Dlatego największym potencjałem w zakresie wzrostu branży FinTech charakteryzują się: Austria, Polska i Czechy. Wartość aktywów bankowych w Polsce wynosi niespełna 360 mld euro, w Czechach prawie 195 mld euro. Z kolei w Austrii jest to ponad bilion euro" - zauważył Martyniuk.

Z badań Deloitte wynika, że najszybciej rozwijające się segmenty rynku FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej to: technologie dla bankowości, dla płatności, pozyskiwania kapitału i zarządzania finansami. Firmy branży ubezpieczeniowej współpracują ze spółkami FinTech w dziedzinie digitalizacji i rozwiązań telematycznych, banki - przy wprowadzaniu bankowości cyfrowej. Przedsiębiorstwa FinTech oferują też narzędzia analityczne wspomagające proces podejmowania decyzji inwestycyjnych przez klientów indywidualnych.

Przygotowując raport, eksperci Deloitte dokonali analizy ponad 100 polskich firm FinTech. Na tle innych państw regionu Polskę wyróźnia duża innowacyjność w bankowości cyfrowej oraz branży płatności bezstykowych. W większości przypadków nowe rozwiązania tworzone są przez banki we własnym zakresie lub zamawiane indywidualnie u dużych dostawców usług IT.

"Rozwój rynku Fin-Tech w regionie w dużej mierze zależy od samych banków, ich umiejętności współpracy ze spółkami technologicznymi i propagowania innowacyjnych rozwiązań wśród klientów. W skali Europy Środkowo-Wschodniej ważny jest również znaczny popyt wewnętrzny, względnie łagodne regulacje oraz otwarcie na działalność start-upów" - powiedział Martyniuk. (PAP)